Fotbal

Rozmístění postřikovačů

Pokud budeme vážit všechna pro a proti jednotlivých řešení závlahy fotbalového hřiště (která lze využít samozřejmě i na hřiště ragbyové), doporučujeme pouze jednu variantu rozmístění postřikovačů, a to 16 postřikovačů na okraji a 8 v ploše. Ale i ostatní řešení mají své zastánce a své výhody. Pro ucelenou představu o rovnoměrnosti závlahy a pro porovnání jednotlivých variant máme připravenou několika stránkovou brožuru obsahující detailní popis všech možných řešení včetně 3D modelů rovnoměrnosti závlahy.  Pokud máte zájem o tyto kompletní informace, poptejte brožuru zde. Na této stránce uvádíme pouze základní informace ke dvěma nejvíce instalovaným systémům.

Systém 24 postřikovačů (16 postřikovačů na okraji + 8 v ploše)

Nejvýhodnějším řešením je systém 16 + 8. Tímto způsobem lze perfektně řešit naprostou většinu soutěžních hřišť. Používají se postřikovače s dostřikem až 23 m, které při instalaci ve čtyřech řadách po šesti postřikovačích zajistí velmi rovnoměrnou distribuci vody. Plocha postřikovačů je zanedbatelná (průměr pouze 5 cm), navíc je možné některé modely „dovybavit“ skutečným travním drnem. Systém 16+8 je nejčastěji instalován jako 12 sekcí po dvou postřikovačích, možné je ale řešení i po jednom postřikovači (stačí méně výkonné čerpadlo). Nebo také po čtyřech postřikovačích, kdy se ze systému stává komfortní řešení pro mistrovská hřiště, umožňující velmi rychlé kropení trávníku tešně před utkáním a v poločase. Obrázky postřikovačů pro tento systém a modely rovnoměrnosti závlahy najdete v galerii pod textem.

Systém 12 postřikovačů (10 postřikovačů na okraji, 2 v ploše)

Systém 10 + 2, případně jeho variantu 10 + 3  příliš nedoporučujeme, i když má své stoupence. Oproti systému 16+8 má jednu zásadní nevýhodu. Tou je špatné překrývání výsečí dostřiků jednotlivých postřikovačů, které způsobuje vysokou nerovnoměrnost závlahy. (Ani přidáním třetího celokruhového postřikovače (varianta 10+3) se rovnoměrnost postřiku nezlepší.) Přesvědčivé grafy a obrázky si můžeteprohlédnou v galerii pod textem. Dalším nedostatkem je velikost plochy postřikovače (průměr 30 cm) a v neposlední řadě ekonomická náročnost tohoto řešení. Výhodou je ale možnost použít úderové postřikovače, která jsou vysoce odolné vůči více znečištěné vodě. V některých případech (jímání vody ze stojaté vody) to může být i jediné řešení.

Poptejte nás se žádostí o kompletní informace nebo přímo o nabídkovou kalkulaci v našem poptávkovém formuláři, případně nás kontaktujte jiným způsobem. Věříme, že pro Vás budeme mít odpověď na každou otázku a že s naší nabídkou budete spokojeni. Naší práci můžete konzultovat v klubech, kde je již automatický závlahový systém od nás instalovaný.

Galerie: